Paulina Poczęta w Galerii Promocji Młodych

„Ja podejrzane” i „Ja jak to” to dwa autoportretowe cykle prac Pauliny Poczętej, które można oglądać od 14 marca do 15 kwietnia 2014 w Łodzi. Wystawa nosi tytuł „Wiara w złudzenie” i prezentowana jest w Galerii Promocji Młodych przy ulicy Limanowskiego 166.

Paulina Poczęta jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Rysunku Instytutu Sztuki w Cieszynie (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego). Tak opisuje prezentowane prace i wystawę —Sztuka i twórczość jest dla mnie pewnego rodzaju sposobem odkrywania rzeczywistości i negocjowaniem jej prawdziwości, ale również ciągłym procesem rozwijania się i organizowaniem doświadczeń związanych z moim życiem. Twórczość moją określiłabym jako zagapianie się w tym co mnie otacza, rozpamiętywaniem tego, co mnie doświadczyło i analizowanie sytuacji, które mnie spotykają i kształtują. Wydaje mi się, że o twórczości w moim przypadku decyduje bardzo silne przeżywanie tak zwanej „realności życia”. Pozwala mi ono tworzyć własny świat, korzystając z wybranego odpowiednio do danej realizacji medium. Cykl grafik eksponuje refleksyjne wątki retrospekcyjne. Próbowałam zobrazować najbardziej znane uczucia jak smutek, poczucie szczęścia, tęsknoty poprzez przywołanie swojej postaci w wykreowanej scenerii doświadczeń z przeszłości. Papierkiem lakmusowym owych działań stały się dla mnie wybrane przykłady japońskiego haiku. I tak, jak w haiku zastosowałam pospolity język — bo któż z nas nie zna ręcznie haftowanych dekoracyjnych makatek ściennych, czy serwetek — po to tylko, aby wyjść poza pospolitość. (…) Drugi przedstawiony cykl jest zbiorem obiektów, na które składają się znalezione stare lustra i fotografie, dzięki którym staram się nie tylko patrzeć na siebie ale zobaczyć się.