Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny

Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę „Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną dzieła 43 artystów. Jak informuje organizator – będzie to pierwsza od wielu lat w Polsce tak duża prezentacja sztuki rysunku. Wszystkie pokazywane prace powstały po 2000 roku. Wystawa organizowana jest w 50. rocznicę wystawy Dokumenta 3 w Kassel w Niemczech w 1964 roku, która przez krytyków sztuki uznawana jest za przełomową dla sztuki rysunku, przyniosła mu autonomię, oderwała od roli „służebnej”, mianowała do rangi równorzędnej malarstwu i rzeźbie.

Bielska wystawa ma charakter przeglądu ukazującego różnorodny mistrzowski warsztat, ale też odkrywającego wszelkie aspekty sztuki rysunku prezentowanej przez polskich artystów starszego i młodszego pokolenia. (…) Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła artystów, dla których rysunek jest podstawową lub jedną z najważniejszych form wypowiedzi artystycznej. Prezentowane prace eksploatują szeroki obszar, który kryje się pod hasłem „rysunek", zarówno pod względem tematycznym, jak i technologicznym, od realizmu po abstrakcję, od klasycznego rysunku po film animowany i zapisy korzystające z najnowszych zdobyczy techniki. Nie zabraknie rysunków laureatów wielu konkursów krajowych, jak np. triennale w Kaliszu i Wrocławiu, a także zagranicznych: biennale w Pilźnie (Czechy), Taichungu (Tajwan), Bangkoku (Tajlandia), Melbourne (Australia), czy konkursów w Barcelonie (Hiszpania), Rijece (Chorwacja) i Skopje (Macedonia).

Wśród autorów prezentowanych prac są artyści, wykładowcy cieszyńskiego Instytutu Sztuki (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego): Józef Hołard, Anna Kowalczyk-Klus, Sebastian Kubica, Krzysztof Kula, Natalia Pawlus, Tomasz Tobolewski.

Wszyscy artyści biorący udział w wystawie: Cyprian Biełaniec, Mariola Brillowska, Tomasz Chudzik, Piotr Czadankiewicz, Henryk Cześnik, Jan Dobkowski, Jarosław Grulkowski, Jan Ferenc, Paweł Frąckiewicz, Agata Gertchen, Sławomir Grabowy, Stanisław Górecki, Lech Helwig, Józef Hołard, Janusz Karbowniczek, Katarzyna Klich, Anna Kowalczyk-Klus, Sebastian Kubica, Krzysztof Kula, Marek Kuś, Andrzej Łabuz, Marek Marczak, Michał Misiak, Jolanta Nikt, Zdzisław Nitka, Natalia Pawlus, Krystyna Piotrowska, Adam Pociecha, Waldemar Rudyk, Andrzej Strumiłło, Magdalena Szczęśniak, Jacek Szewczyk, Jerzy Talik, Mariusz Tarkawian, Tomasz Tobolewski, Bogdan Topor, Jolanta Wagner, Henryk Waniek, Paweł Warchoł, Karol Wieczorek, Zdzisław Wiatr, Tadeusz Gustaw Wiktor, Ewa Zawadzka.

Kurator wystawy: Paweł Warchoł.

Wernisaż 7 stycznia o godzinie 19.00.
Wystawa potrwa od 8 stycznia do 2 lutego 2014.
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała