Wystawa ekslibrisu w Gliwicach i Nowym Wiśniczu

W Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych (Gliwice, ul. Jagiellońska 21) ma miejsce wystawa ex librisów pt: „Oblicza współczesnego ekslibrisu polskiego”. W wystawie biorą udział m.in. wykładowcy, absolwenci i studenci Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w osobach: Krzysztof Marek Bąk, Aleksandra Hachuła, Agnieszka Ryszkowska, Ewa Chorążak. Ekspozycja będzie czynna do 14.12.2013 r.

Kolejną z cyklu wystaw ex librisów była wystawa zatytułowana „Ślad na papierze”.  Wernisaż odbył się 26 listopada w Galerii Fakt wiśnickiego ratusza. Organizatorem wystawy była Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu wraz z artystą malarzem, nauczycielem Liceum Plastycznego Sławomirem Nitendelem.

„(…) słowo ex libris w tłumaczeniu z j. łacińskiego znaczy z książek. W szerszym tłumaczeniu exlibris to znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, lub np. stylizowanymi inicjałami albo nazwą instytucji. Typowy exlibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. Najstarsze pojawiły się w Polsce w drugiej połowie XIV wieku. Bogate księgozbiory Kmitów i Lubomirskich również posiadały swoje znaki własnościowe. Exlibrisy w czasach Piotra Kmity tłoczone były złotem (…)”.

Marta Cholewa

Galeria: